Nieustające niepokoje dotyczące dostaw gazu w naszej części Europy sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować perspektywą dokonywania oszczędności na tej płaszczyźnie. Przez wiele lat cieszyliśmy się w Polsce bardzo atrakcyjnymi cenami za ten surowiec, także w warunkach dostawy detalicznej. Jednak ze względu na niekorzystne warunki globalne, konflikty zbrojne i kryzysy ekonomiczne, ceny gazu idą w górę i prognozy wskazują, że podwyżki rzędu kilku procent mogą być w najbliższym czasie normą.

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach teoretycznie moglibyśmy w dużej mierze obyć bez gazu i wykorzystywać jedynie prąd, to niewiele osób się na to decyduje ze względu na fakt, że to jednak gaz pozostaje o wiele tańszą alternatywą energetyczną. Z tego względu rachunki za gaz stanowią jeden z podstawowych elementów składowych naszych comiesięcznych wydatków. Niestety, tak jak większość rachunków, także i gaz z roku na rok drożeje. Co możemy zrobić, aby zaoszczędzić na tych wydatkach? Przede wszystkim powinniśmy przyjrzeć się naszemu obecnemu dostawcy gazu i ofertom konkurencji, ponieważ być może już na samej na zmianie dostawcy gazu jesteśmy w stanie zaoszczędzić w znaczącej skali.

dostawca gazu pracuje

Czy warto dokonać
zmiany dostawcy gazu?

 

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy w naszym przypadku zmiana dostawcy gazu faktycznie przyczyni się do zmniejszenia rachunków, musimy porównać naszą obecną umowę z innymi dostępnymi na rynku. Przy porównywaniu ofert musimy oczywiście brać pod uwagę nie tylko same opłaty taryfowe, ale również inne ewentualne dodatkowe opłaty oraz warunki umowy. W ramach przeglądania warunków umowy zwróćmy uwagę na takie elementy jak terminy płatności oraz możliwe rodzaje dokonywania tych płatności. Oczywiście warto także zwrócić uwagę na opinie dotyczące firmy oferującej dostawy prądu, ponieważ, tak jak w przypadku korzystania z jakichkolwiek usług, podstawą wyboru powinna być jakość i niezawodność wykonywanych czynności.

Pamiętajmy, że każdy z nas, zarówno jako osoba prywatna, jak i przedsiębiorca, ma prawo do wyboru odpowiedniego dostawcy energii, w tym dostawcy gazu. Ze względu na to, że gaz służy nam do wielu codziennych, podstawowych czynności takich jak ogrzewanie pomieszczeń, gotowanie czy podgrzewanie wody, to przy dobrze dobranej umowie możemy wprowadzić widoczne oszczędności w comiesięcznych wydatkach.

funkcjonująca elektrownia

Jak wygląda zmiana dostawcy gazu?

 

Przy zmianie dostawcy gazu, na podstawie naszych wcześniejszych rachunków, jesteśmy podporządkowywani do określonej grupy taryfowej. Grupy, w zależności od naszego zużycia gazu, dzielą się od tych najmniejszych W1 do tych najwyższych W4. Jeżeli mamy tylko jedno źródło gazu, na przykład kuchenkę, to będziemy w pierwszej grupie, jeżeli dwa (przykładowo kuchenka i instalacja podgrzewająca wodę) to odpowiednio trafiamy do drugiej grupy, jeżeli trzy (kuchenka, podgrzewanie wody, ogrzewanie pomieszczeń) to jesteśmy w trzeciej grupie. Czwartą grupę natomiast stanowią przedsiębiorcy, prowadzący firmy wykorzystujące gaz na szerszą skalę. W zależności od tego, do jakiej grupy zostaniemy przydzieleni, tym odpowiednio wyższa będzie opłata. Dodatkowo oczywiście sprawdzane są cyklicznie stany zużycia gazu na podstawie wskazań liczników. Warto pamiętać, że do kosztów zużycia gazu dochodzą także opłaty dodatkowe, z którymi trzeba się wnikliwie zapoznać przed podpisaniem umowy.

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm oferujących dostawę gazu. Jest to spory wybór. Każda firma oferuje także inne warunki świadczenia usług i co za tym idzie inne ceny. Jeżeli zależy Ci na odpowiednim dobraniu umowy do Twoich potrzeb i chcesz mieć pewność co do tego, że unikniesz ukrytych opłat czy nieodpowiedniej jakości usługi, możesz skontaktować się z profesjonalnym doradcą energetycznym firmy Assiduus Energia. Nasz doradca energetyczny zapozna się z Twoją obecną umową, zanalizuje ewentualne korzyści ze zmiany dostawcy gazu i jeżeli będzie taka konieczność, poleci nowego dostawcę. W przypadku zaistnienia dodatkowych możliwości oszczędzania na energii, doradca może także polecić inne czynności mogące realnie obniżyć rachunki.