Zmiany efektywności energetycznej to jeden z podstawowych punktów naszej działalności jako doradców energetycznych. Wyszukujemy odpowiednie rozwiązania, które są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla finansów naszych klientów. Z uwagi na perspektywiczność przechodzenia na odnawialne źródła energii, jest to jeden z polecanych przez nas sposobów oszczędzania. W ramach instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii jednym z najbardziej znanych tego typu rozwiązań jest urządzenie coraz bardziej popularne – pompa ciepła.

mężczyzna sprawdza poziom ciepła w kaloryferze

Czym jest pompa ciepła i jak działa?

Najprościej rzecz ujmując pompa ciepła jest maszyną, która generuje przepływ powietrza z obszaru o niskiej temperaturze, do obszaru o temperaturze wyższej.

Mechanizm działania pompy ciepła pozwala na regulację ogrzewania w obszarze działania tego urządzenia. Ze względu na sposób funkcjonowania pompa ciepła zapewnia właścicielowi duże oszczędności w zakresie zużycia energii. Maszyna może służyć do ogrzewania zarówno powietrza, jak i wody. Część pomp ciepła ma także wbudowaną funkcję chłodzącą, dzięki czemu mogą z powodzeniem służyć właścicielom także w lato. Urządzenie można instalować zarówno w ramach projektów nowego budownictwa, jak i w starszych budynkach.

Pompy ciepła występują w wielu wariantach, dzielonych przede wszystkim pod względem rodzaju funkcjonowania (w tym na sposób, w jaki pozyskują one ciepło oraz to, w jaki sposób przekazują go do pomieszczeń). Mogą w tych celach wykorzystywać solankę, parę wodną, powietrze, wodę lub bezpośrednie parowanie. Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia zależny jest od jego konkretnego zastosowania. Należy także pamiętać o odpowiednim mierzeniu efektywności pompy ciepła, nazywanym współczynnikiem wydajności grzewczej.

projekt instalacji pomp ciepła w domu

Jakie korzyści daje
instalacja pompy ciepła w budynku?

Pompy ciepła mają dwie główne korzyści. Po pierwsze ich instalacja wiąże się z dużymi oszczędnościami związanymi ze zużyciem energii. Po drugie nie wpływają one negatywnie na środowisko naturalne. Nowoczesne pompy ciepła nie zajmują dużo miejsca, ani nie generują dużego hałasu, więc można je z powodzeniem wykorzystywać także w domach jednorodzinnych. Ważne jest tutaj to, aby zaopatrzyć się w wysokiej jakości urządzenie, które spełnia określone standardy. Zakup przestarzałego, niezgodnego z aktualnymi wymogami sprzętu może generować nie tylko dodatkowe koszty związane z naprawą i mniejszą ilość oszczędności, ale również może stwarzać problemy związane z wymogami prawnymi. Dodatkowo w przypadku pomp ciepła sprawność instalacji grzewczej jest jednym z głównych czynników, jakie wpływają na ostateczną cenę za zużycie energii.

Inną zaletą skorzystania z tego typu urządzenia jest niezależność energetyczna, która pozwala właścicielowi urządzenia skutecznie unikać cyklicznych podwyżek za dostawę energii od zewnętrznych podmiotów. Ze względu na liczne wahania cen i podwyżki rachunków, uzyskanie niezależności w tej dziedzinie daje nam większe poczucie stabilizacji finansowej oraz możliwość bardziej efektywnego planowania budżetu na przyszłość. Dotyczy to tak samo przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, ponieważ i w tym drugim przypadku wzrost cen za rachunki może okazać się wybitnie uciążliwy.

Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła w swoim domu lub wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to zapraszamy do podjęcia współpracy z firmą Assiduus Energia. Posiadamy siedzibę w Warszawie, ale obsługujemy klientów z całego kraju, niezależnie od regionu. Pomagamy zarówno klientom indywidualnym jak i biznesowym znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania energetyczne i wprowadzić odpowiednie modernizacje służące oszczędzaniu na rachunkach za energię. Pompa ciepła to jedno z rodzajów urządzeń, które w sprawdzony sposób pomaga wdrażać takie rozwiązania. Pomagamy klientowi zarówno dobrać odpowiednie urządzenie, jak i zanalizować perspektywy dotyczące wydatków na instalacje z jednej strony i kosztów, jakie może zaoszczędzić na rachunkach, z drugiej.