Ze względu na nieustannie drożejącą energię nieodnawialną w naszym kraju rośnie zainteresowanie pozyskiwaniem alternatywnych źródeł energii. Zgodnie z prognozami niedługo będziemy krajem o najdroższej energii odnawialnej w całej Europie. Jest to spowodowane tym, że głównie czerpiemy energię z węgla, którego spalanie jest szkodliwe dla środowiska. Stąd wysokie opłaty dodatkowe związane z działalnością szkodliwą dla środowiska. Innym elementem, który wpływa negatywnie na ceny, jest nieodpowiednie zarządzanie oraz przestarzałe systemy wydobycia i przetwarzania. Stąd, pomimo tego, że w Polsce nie brak zasobów węgla, często bardziej opłaca nam się importować ten surowiec z innych krajów, nawet tak odległych jak Australia. Co zrobić, żeby uchronić się przed ciągłymi podwyżkami cen za rachunki? Możemy postawić na niezależność i zainwestować we własne źródła energii takie jak instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

projekt oze w domu

Instalacje fotowoltaiczne

 

Fotowoltaika przez lata nie była cenionym źródłem energii, ze względu na wysokie koszty związane z jej funkcjonowaniem. Jednak wraz z rozwojem nauki instalacje fotowoltaiczne są coraz tańsze i tym samym coraz bardziej przystępne dla masowego odbiorcy. Dzięki instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie na rachunkach. Ilość energii słonecznej, jaka dociera do naszej planety 5000 razy przewyższa potrzeby energetyczne całej ludzkości. Jest to źródło energii powszechnie dostępne, nie szkodzące środowisku naturalnemu i opłacalne także z perspektywy użytkownika, ponieważ pozwala na uzyskanie niezależności energetycznej. Ilość energii, jaką pobieramy za pomocą fotowoltaiki z roku na rok zwiększa się. Jest to zasługą zarówno większego zaangażowania w ochronę środowiska, rozwoju technologii, jak i licznych rządowych dofinansowań, które pozwalają na realizację projektów instalacyjnych. Przy wyborze konkretnej instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie urządzenia pod potrzeby budynku, markę producenta oraz jakość wykonania produktu. Im wyższej jakości produkt wybierzemy tym dłużej będzie on nam służył i tym wyższe mamy szanse na szybszy zwrot inwestycji.

instalacja odnawialnych źródeł energii

Pompy ciepła

 

Jednym z bardziej znanych sposobów na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii są pompy ciepła. Przez lata wokół nich narosło wiele mitów sprawiających, że spora część osób, które potencjalnie mogłyby skorzystać z tej technologii, obawiała się podjąć tego typu inwestycji. Jednak ze względu na rozwój sposobów produkcji i nowe rozwiązania techniczne, pompy ciepła stanowią coraz bardziej zachęcającą alternatywę energetyczną. Nie powinniśmy się już obawiać tego, że hałasują czy zajmują dużo miejsca, ponieważ nowoczesne produkty już dawno przestały być pod tym względem obciążeniem. Wbrew powszechnej opinii można je stosować nie tylko w nowych budynkach oraz, wbrew nazwie, ich funkcją poza ogrzewaniem jest także chłodzenie. Jakie zalety ma instalacja pompy ciepła w swoim domu? Przede wszystkim polecamy ją ze względu na energooszczędność oraz ekologiczność. Ponadto, dzięki pełnej automatyzacji urządzenia, nie wymagają one obsługi związanej z codziennym użytkowaniem. Jeżeli chodzi o kwestie przeglądów technicznych to, z uwagi na nasze bezpieczeństwo, powinniśmy dokonywać ich raz do roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, kiedy naturalnie będziemy je eksploatować w największym stopniu.

Ze względu na coraz większy wybór produktów związanych z pozyskiwaniem odnawialnych źródeł energii, polecamy naszym klientom usługę kompleksowej pomocy przy wyborze oraz instalacji odpowiednio dobranych urządzeń. Zwracamy szczególną uwagę na jakość produktów, ponieważ to dzięki niej klient ma możliwość wprowadzenia realnych, długoterminowych oszczędności. Posiadamy dużą wiedzę z zakresu zarządzania energią, dlatego jesteśmy w stanie dobrać instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła odpowiednio dopasowaną pod potrzeby budynku. Jest to oferta skierowana do każdej osoby, która perspektywicznie myśli o oszczędzaniu na energii.