Jeżeli zdecydowałeś się na wprowadzenie zmian oszczędnościowych w zarządzaniu energią, to ostatnią kwestią przed dokonaniem zakupu pozostało znalezienie odpowiedniego finansowania. Oczywiście, są osoby, które dysponują odpowiednią ilością oszczędności i mogą sobie pozwolić na zrealizowanie całego projektu na własną rękę, ale większość z nas nie dysponuje takimi środkami. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że instalacje wysokiej jakości bywają drogie. Koszt takiej instalacji to w przypadku domu mieszkalnego kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jasne, że ta suma zwróci się po jakimś czasie użytkowania, ale żeby w ogóle rozpocząć ten proces potrzebujemy pieniędzy na start. Stąd nasi klienci często poszukują zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak między innymi kredyty.

żarówka leży na pieniądzach na oze

Kredyt na OZE – czy to się opłaca?

Oczywiście, jeżeli klient zgłasza się do nas z chęcią inwestowania w odnawialne źródła energii lub wprowadzanie oszczędności energetycznej, to przede wszystkim sprawdzamy czy przypadek klienta spełnia wymagania aktualnych programów dofinansowujących takie przedsięwzięcie. Czasami jednak jest tak, że dany przypadek nie kwalifikuje się pod żadne dofinansowanie i może się tak zdarzyć, że źródeł gotówki musimy szukać gdzieś indziej. W takich przypadkach starannie analizujemy aktualnie oferty pożyczek i kredytów dostępnych na polskim rynku finansowym.

W przypadku kredytów na OZE często udaje się uzyskać tak zwany kredyt preferencyjny czyli kredyt na specjalnych, wyjątkowo korzystnych dla kredytobiorcy warunkach. W ramach preferencyjnego kredytu na OZE można zrealizować takie działania jak zakup i pełna instalacja fotwoltaiki czy pomp ciepła. Tego typu kredyt może pokryć nawet 100% kosztów zakupu i instalacji. Oferty te kierowane są do różnego rodzaju klientów, ze szczególnym uwzględnieniem klientów detalicznych. W praktyce aby skorzystać z kredytu trzeba zgłosić się do odpowiedniego dystrybutora będącego partnerem banku, ponieważ sama instytucja finansowa nie zajmuje się sprzedażą produktów OZE. W przypadku osób, które chcą ubiegać się o kredyt preferencyjny na OZE w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stawiane są często dodatkowe wymagania, takie jak minimalny okres funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jeżeli nie ma możliwości zdobycia dotacji, a opcja kredytów preferencyjnych nie pasuje do przypadku konkretnego klienta, to wybieramy kredyt na OZE z uwzględnieniem najbardziej korzystnych ofert wśród kredytów bankowych. Wśród standardowych ofert kredytowych znajdują się bardzo zróżnicowane produkty, dlatego dokładne rozpatrzenie wszystkich możliwości tego typu finansowania jest sprawą pierwszorzędną przy podejmowaniu prób uzyskania gotówki na OZE w ten sposób. Oferta kredytów na OZE jest zwykle wysoko spersonalizowana. Należy jednak pamiętać, że jest to kredyt na znaczną sumę, ponieważ wysokiej jakości instalacja to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego musimy się liczyć z dłuższym okresem spłaty (nawet do kilkunastu lat).

doradcy wnioskują o kredyt na oze dla klienta

Kredyty na OZE
w ramach oferty doradztwa energetycznego Assiduus Energia

 

We wszystkich przypadkach ubiegania się o kredyt na OZE nasz doradca energetyczny pomaga klientom podczas całej drogi poszukiwania finansowania, w tym przy organizowaniu odpowiednich wniosków, składania dokumentacji jak i przy wyszukiwaniu najbardziej odpowiedniej oferty. Ze względu na spore zróżnicowanie zewnętrznych form finansowania produktów i usług z zakresu energetyki konsultacja z profesjonalnym ekspertem, który posiada gruntowną wiedzę z zakresu zarówno finansowania jak i samych produktów energetycznych, pozwala na obniżenie kosztów zakupu i instalacji wybranego produktu w najbardziej szerokiej skali.

Należy podkreślić, że większość działań związanych z inwestowaniem w OZE, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła, to nie tylko inwestycja w ochronę środowiska, ale także oszczędność pieniędzy na rachunkach. Dlatego też pomimo skorzystania z opcji zaciągnięcia kredytu, przy odpowiednim wyborze oferty oraz produktu, jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja, nawet dla klientów indywidualnych.