Fotowoltaika to wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Stale spadające ceny instalacji raz atrakcyjne instrumenty wsparcia pozwalają na wybudowanie własnej instalacji produkującej energię przy stosunkowo niewielkim koszcie. Dzięki bardzo łatwej skalowalności możliwe jest dopasowanie mocy instalacji do potrzeb, zaś proste przepisy pozwalają na budowę instalacji o mocy poniżej 40 kWp bez konieczności uzyskiwania pozwoleń.

Oprócz fotowoltaiki na rynku oferowane jest szereg innych rozwiązań pozwalających na uzyskiwanie Odnawialnej Energii i jesteśmy w stanie zaoferować Klientowi cały wachlarz rozwiązań, które będą możliwe do wprowadzenia.

Wbrew pokutującemu w Polsce przekonaniu w naszym kraju z powodzeniem można czerpać energię ze słońca, nawet w okresy zimowe, kiedy dzień jest krótszy, lub w czasie jesieni, kiedy zachmurzenie jest większe. Dzięki skutecznym kampaniom promującym na różne sposoby inwestycje w odnawialne źródła energii, z roku na rok w Polsce instalacji fotowoltaicznych przybywa. Dzięki prężnie rozwijającej się technologii są one także coraz bardziej efektywne i wytrzymałe.

fotowoltaika na dachu

Czy na fotowoltaice można oszczędzić?

 

W zależności od rodzaju zakupionej instalacji fotowoltaicznej, jej jakości oraz specyfiki użytkowania energii w danym budynku, można zaoszczędzić na takiej inwestycji nawet 95% wydatków na energię. W przypadku gospodarstw domowych oszczędności to około 6 tysięcy złotych za rok, co pozwala na zwrot inwestycji w wysokiej jakości fotowoltaikę po około 7-10 latach. Standardowo tego typu urządzenia posiadają gwarancję na około 25 lat (co oczywiście nie oznacza, że nie wytrzymają dłuższej eksploatacji). Jak widać potencjalne oszczędności są znaczne, szczególnie jeżeli uwzględnimy kwestię coraz wyższych rachunków za energię w Polsce.

Jakie korzyści może przynieść instalacja fotowoltaiczna?

– Zmniejszenie zużycia energii,

– Dodatkowe przychody z sprzedaży energii do sieci,

– Wykorzystanie nieużywanych powierzchni,

– Możliwość uzyskania dofinansowania,

– Poprawa wizerunku przedsiębiorstwa.

Dodatkowo inwestycja w instalację fotowoltaiczną to także sposób na osiągnięcie niezależności energetycznej i tym samym zredukowanie strat związanych jakością czy ceną za dostawy prądu z zewnętrznych źródeł. Warto także zaznaczyć, że wysokiej jakości urządzenia tego typu nie generują dodatkowych kosztów związanych z obsługą, ponieważ są praktycznie automatyczne i samowystarczalne, a nowoczesne inwertery fotowoltaiczne informują właściciela w przypadku wystąpienia awarii. Pozwala to redukować koszty przeglądów lub ewentualnych strat związanych z niedopatrzeniem usterki.

Jeżeli chodzi o podstawowe pytanie wszystkich osób wstępnie zainteresowanych instalacją fotowoltaiki czyli – co z nadwyżkami energii jakie instalacja wyprodukuje? – to najlepiej zapoznać się z treścią ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z 2016 roku, gdzie uregulowane zostały stawki opłat operatorów w przypadku korzystania z energii słonecznej przez odbiorcę energii. Właściciel instalacji w okresie nadprodukcji energii może oddawać nadwyżkę, a w okresach, takich jak zima, kiedy energia z instalacji fotowoltaicznej okaże się niewystarczająca, ma on prawo do określonych zniżek jeżeli chodzi o korzystanie z zewnętrznej energii elektrycznej dostarczanej przez określonego operatora. Do opłat w przypadku takiego obrotu energią nie jest doliczana opłata dystrybucyjna, natomiast w ramach bieżących rachunków doliczane są standardowe opłaty stałe (system upustowy).

doradca robi plany instalacji fotowoltaicznej

Dla kogo przeznaczone są
instalacje fotowoltaiczne?

 

Instalacja fotowoltaiczna może z powodzeniem służyć każdemu właścicielowi budynku, zarówno jeżeli mowa o klientach indywidualnych posiadających własne domy, rolnikach czy o właścicielach przedsiębiorstw. W przypadku tych ostatnich dodatkową korzyścią jest możliwość skorzystania z dofinansowania instalacji w ramach funduszy unijnych.

Co jednak z rodzajem budynku? Czy niezależnie od rodzaju nieruchomości możemy do niego zainstalować fotowoltaikę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Oczywiście, w zależności od rodzaju budynku taka instalacja może przynosić mniejsze lub większe oszczędności. Najbardziej odpowiednim rodzajem podłoża dla instalacji fotowoltaicznej jest dach skierowany w kierunku południowym. Jednak nie tylko w idealnych warunkach można skorzystać z tego rozwiązania i oszczędzać duże kwoty na rachunkach. Przez wykonaniem instalacji i jej zakupem sugerujemy zlecenie przynajmniej skróconego audytu, który pomoże oszacować na ile taka inwestycja w danym miejscu jest opłacalna.

Jeżeli szukasz fachowca, który pomoże Ci nie tylko skutecznie dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną do Twoich potrzeb, ale także zajmie się nadzorem nad samym procesem instalacji oraz zarekomenduje odpowiednie działania, które w perspektywie przyniosą oszczędności energetyczne, to zachęcamy do kontaktu z doradcami pracującymi dla firmy Assiduus Energia. Dzięki kompleksowym usługom zapewniamy także możliwość skorzystania z doradztwa finansowego w ramach szukania funduszy na instalacje fotowoltaiczne.

Oferujemy wysokiej jakości produkty najlepszych marek:

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Jasolar, Trina, Selfa, Benq

FALOWNIKI (INWERTERY)

Afore, Fronius, Solar Edge, ABB, Sun Power, SMA, Zeversolar

KONSTRUKCJE

Corab

Dlaczego warto skorzystać z usług
doradcy energetycznego kupując fotowoltaikę?

 

Wiele osób zapewne zada sobie pytanie – no dobrze, ale dlaczego przy zakupie produktu takiego jak panele fotowoltaiczne miałaby mi być potrzebna pomoc doradcy energetycznego? Odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka.

Jako fachowcy w dziedzinie OZE dobieramy nie tylko najwyższej jakości produkt sprawdzonego producenta, ale również dopasowujemy rodzaj instalacji do potrzeb i możliwości klienta.

Na początku przeprowadzamy krótką rozmowę telefoniczną z osobą zainteresowaną instalacją paneli, a następnie wykonujemy indywidualny audyt pod kątem możliwości technicznych inwestycji. W tym celu najczęściej udajemy się na wizję lokalną do klienta, ponieważ rzadko kiedy rozmowa jest tu wystarczającym źródłem informacji (chyba, że klient jest osobą bardzo zorientowaną w temacie OZE).

W trakcie wizji lokalnej sprawdzamy budynek pod kątem instalacji kabli i tego, gdzie najlepiej umiejscowić falownik oraz czy w ogóle istnieje możliwość przyłączenia instalacji. Weryfikujemy także potencjał ekonomiczny inwestycji w danym miejscu. Dalej zbieramy dokumentację techniczną. Wszystko to umożliwia nam stworzenie instalacji szytej na miarę, zarówno pod kątem zużycia energii, powierzchni montażowej, jak i estetyki wizualnej.

Ze względu na to, że jesteśmy niezależnymi doradcami energetycznymi, nie reprezentujemy interesów żadnego producenta i bierzemy pod uwagę wyłącznie dobro naszego klienta.

W skład naszych usług wchodzi także praca specjalistów dobierającyh odpowiednie komponenty oraz wykwalifikowanych montażystów z gwarancją na wykonanie projektu.

Ile trwają te wszystkie działania? W zależności od specyfiki zlecenia wizja i inwentaryzacja zajmuje najczęściej 1 dzień, następnie w przedziale od 1 do 5 dni roboczych przygotowujemy ofertę, a cały proces zakupu i instalacji trwa od 2 tygodni do 1 miesiąca.

Dzięki takiej usłudze klient ma szansę uzyskać niezależność energetyczną i wysokiej jakości, bezobsługowy system paneli fotowoltaicznych wraz z gwarancją produktową oraz osobną gwarancją na liniowy spadek mocy wynoszącą do 25 lat.